Питання резонне, адже купівля чи будівництво житла, чи навіть просто ремонт, це немалі витрати. Для чого їх ще збільшувати, залучаючи до роботи проектанта? Чому хтось буде мені вказувати, яким повинно бути моє майбутнє житло? У мене є свій смак і я можу для себе все зробити найкраще.

Тепер давайте змоделюємо ситуацію, що ви почали ремонт самостійно. Вам порекомендували хорошу бригаду будівельників з досвідченим виконробом, ви починаєте домовлятись за оплату і вже на цьому етапі починають виникати запитання. Де і яка буде підлога? Що на стінах? Де і які будуть стояти меблі? Що з кухнею, обладнанням, сантехнікою? Надто вузький або широкий коридор. Залишити як є? Кондиціонери, розетки, вимикачі, плінтуса, опалення, підвіконники, утеплення, шумоізоляція? Ви починаєте тонути в десятках подібних запитань і розумієте, що попередній ваш досвід не зовсім підходить або зовсім не підходить до нових обставин. Ви впрягаєтесь в ремонт, починаються завали по роботі, по ночах ви всією сім’єю сидите над планами приміщення і сперечаєтесь, де робити другий санвузол, чи поміститься біля спальні гардеробна і якого розміру має бути душова кабіна. Питання стилю і естетики відійшли на другий (третій, сьомий план) бо треба вирішувати ось це і то вже. Майстри без роботи чекати не будуть. Нарешті, ви знаходите правильне рішення і задоволені ідете спати. А на другий день виконроб вам каже, що так не вийде бо тут неможливо прокласти трубу, цю стіну не можна штробити а тут взагалі неможливо буде занести в кімнату меблі, бо надто вузький поворот в коридорі. Радість і ентузіазм від майбутнього нового помешкання кудись зникають. Починається втома від ремонту, нерви і рішення типу «та вже робіть, як получається, якось воно буде». Знайомо?

Етап номер два. Загальнобудівельні роботи закінчені, приступаємо до оздоблювальних. Тут сама приємність і задоволення: підбираємо кольори для стін, шпалери, плитку, штори, світильники і меблі. І раптом: та паркетна дошка, що ми вибрали, має інший стандарт товщини і не грає по рівню з плиткою. А візерунок на плитці некрасиво обрізається під стіною. Диван трохи завеликий і закриває розетки, клямка від дверей оббиває шафу, на кухні бракує розеток, а унітаз занадто близько до пралки. І ще з десяток подібних неврахованих нюансів. Можна з цим змиритись? Можна. Це все не смертельно, з цим можна нормально жити, тим більше, що пошвидше хочеться вже закінчити той ремонт і вселитися.

Але для чого це все? Адже вам тут жити тепер багато років і кожен з цих нюансів буде з вами всі ці роки. Ви потратили декілька десятків доларів на це житло і маєте право використовувати для свого комфорту і задоволення кожен квадратний метр. До речі, про метри. Ви купуєте квартиру площею наприклад 100 м2 за ціною 500 доларів за метр. Ще у 150 доларів за метр вам обійшовся ремонт. Тобто, метр вашого простору коштує 650 доларів. Наскільки раціонально він використаний і пристосований під ваші потреби? У спальні ще б півметра по ширині додати, коридор задовгий, а коло кухні ще б хотілося кладовку, гардеробну би хотілося мати поближче до спальні, а прасувальну дошку і стрем’янку немає де сховати. Так от, якщо дизайнер інтер’єрів правильно перепроектує ваше житло під вас, він може на ста метрах загальної площі виграти для вас 4-6-8 метрів, зробивши їх корисними, комфортними і естетичними, які будуть не просто номінально числитись у загальній площі квартири, а власне будуть максимально «вашими». Це як взуття, що ідеально сіло по нозі. Воно не тисне, не натирає, не злітає і відповідає вашому стилю життя. При вартості послуг дизайнера у 20-30 доларів за м2, він повертає вам ваші кошти, витрачені на дизайн у вигляді додаткових корисних квадратних метрів. Три тисячі за проект це немало, але це вартість неповних п'яти метрів у вашій квартирі. П’ять відсотків у нашому випадку. Це зекономлений час, який ви використаєте для родини, хобі або кар'єри. Це збережені нерви. Це зекономлені кошти на переробках всіляких помилок і прорахунків при будівництві. Помилки бувають у всіх, навіть у легендарних дизайнерів архітекторів і професійних будівельників, але вони будуть мінімальними, якщо справу ведуть професіонали.

А ще є такі невід'ємні складові як естетика, стиль, актуальність, смак. Є технологічне оснащення, є специфіка приміщення, рівень і якість будівельних матеріалів, новітнє обладнання, побутова техніка і купа всього. Є людський фактор, врешті-решт. Ці теми ми поки що не зачіпаємо, про них іншим разом.

Перше і найважливіше - перед початком ремонту або будівництва потрібно визначитись з бюджетом. Найімовірніше ви все одно за нього вилізете, але є два «але» - це буде перевищення у 10-30 відсотків, а не вдвічі-втричі, як це часто буває і головне - це допоможе вам визначитись скільки і на чому ви зможете зекономити.

На чому ми наполегливо не радимо економити, так це на інженерних мережах. Електропостачання, вода, каналізація та опалення мають бути зроблені якісно, добротно і на совість. Чому? Тому що ці мережі переважно приховані в конструкціях будинку і переробка та ремонт цих компонентів тягнуть за собою ряд додаткових процесів. Якщо неякісний змішувач можна поміняти за годину, то перекласти і перелакувати паркет, який здувся через протікання цього крану - це вже окрема історія. Плюс компенсація затопленим сусідам. Якщо у вас коротнула проводка в стіні, то єдиною втіхою вам буде, що не сталося пожежі. Але стіну доведеться розбивати, шукати штробу з перегорілим кабелем, міняти його, перешпакльовувати і перефарбовувати стіну наново. Ці неприємності стаються частіше, ніж вам здається і як правило в найбільш незручний момент. Тому тут ніяких компромісів: грамотний спеціаліст, якісні матеріали та надійне обладнання. Це не означає найдорожче, але дешевим воно бути не може. Баланс ціна-якість вам допоможе знайти спеціаліст.

Енергоефективність. Якщо у вас котедж, то це окрема тема, якщо квартира - то це в першу чергу вікна. При теперішніх цінах на енергоносії ця тема дуже актуальна. Сам факт наявності пластикових вікон ще ні про що не говорить, вони бувають дуже різної якості. Квартири в сучасних новобудовах часто мають великі вікна та зашклені лоджії через які ви можете втрачати тепло взимку і перегрівати квартиру у літню спеку. Плюс шум. Якщо шумоізоляція вікон недостатня, вас чекають несподіванки у вигляді шумних компаній під вікнами та нічних гонщиків з прямоточним вихлопом. Знайомо? Тому вікна потрібно міняти відразу, якщо вони низької якості. Можна спробувати домовитись з забудовником, щоб за доплату вам відразу встановили ті вікна, які вас влаштовують. Звичайно ж зі збереженням кольору, геометрії і малюнку, закладених архітектором на стадії проектування. Не можна демонструвати свою «індивідуальність» на фасаді багатоквартирного будинку. Два-три нестандартних вікна на фасаді і ваш новенький будинок перетворюється на хрущобу.

І ось ви порахували майбутні видатки на інженерні мережі та вікна і бачите, що це з’їло левову частку вашого бюджету на ремонт. Так на чому можна зекономити? Відповідь - оздоблювальні матеріали. Поясню, чому так. Мені, як дизайнеру інтер'єрів, хотілось би працювати з найкращими матеріалами, використовувати повний спектр найсучасніших і наймодніших засобів, щоб створити для замовника ідеальне середовище, але часто доводиться іти на компроміс і саме тут йому місце. Не перевантажувати простір зайвими меблями, особливо в дитячій кімнаті. Зручно і раціонально розмістити шафи, задуматись, чи потрібні вам дорогі фарби, що не вигорають 50 років, наскільки доречними будуть складні багаторівневі гіпсокартонні конструкції, системи різнопланових підсвіток, ліпнина, триярусні гардини з ламбрекенами і т. д. Відмовлятись від усього цього , звичайно, не варто, але індивідуальність і затишок можна створити просто грамотно поєднавши матеріали, фактури, дотримавшись пропорцій та міри. В цьому якраз і полягає головна задача дизайнера - відкинувши все зайве, залишити в інтер'єрі найважливіше. А саме створити простір, в якому вам буде комфортно, затишно і зручно

Звичайно, якщо стоїть задача працювати Haute couture, то це вже інший рівень як інженерних рішень, так і вимог до якості і класу матеріалів, новаторських ідей, складних конструкцій. Ну і звичайно, вартості такого інтер’єру.

Copyright © Kodoproect. All rights reserved.